Browse Conference Program  

Sunday:

 

15:00: Registration

19:00: Reception

 

Monday:

 

07:00 – 8:00: Breakfast

08:00 – 08:30: Opening Session

08:30 – 10:00: Analysis on Manifolds I (Session chair: Aasa Feragen)

·       L_2E: A Framework for Robust Fréchet Mean and PGA on Riemannian Manifolds with Applications to Neuroimaging - Monami Banerjee Bing Jian, Baba Vemuri

·       Inconsistency of Template Estimation with the Fréchet mean in Quotient Space - Loic Devilliers, Xavier Pennec, Stephanie Allassonniere, Ecole Polytechnique

10:00 – 10:30: Coffee Break

10:30 – 12:00: Disease Progression (Session chair: Marleen de Bruijne)

·       A Discriminative Event Based Model for Alzheimer's Disease Progression Modeling - Vikram Venkatraghavan, Esther Bron, Wiro Niessen, Stefan Klein

·       A vertex clustering model for disease progression: Application to cortical thickness images - Razvan Valentin Marinescu, Arman Eshaghi, Marco Lorenzi, Alexandra Young, Neil Oxtoby, Sara Garbarino, Timothy Shakespeare, Sebastian Crutch, Daniel Alexander

12:00 – 13:30: Lunch

13:30 – 15:00: Image Registration (Session chair: Stefan Klein)

·       Frequency Diffeomorphisms for Efficient Image Registration - Miaomiao Zhang, Ruizhi Liao, Adrian Dalca, P. Ellen Grant, Polina Golland,

·       A Stochastic Large Deformation Model for Computational Anatomy - Alexis Arnaudon, Darryl Holm, Akshay Pai, Stefan Sommer

15:00 – 15:30: Coffee Break

15:30 – 17:00: Shape Analysis I (Session chair: Herve Lombaert)

·       Spectral Kernels for Probabilistic Analysis and Clustering of Shapes - Loic Le Folgoc, Aditya Nori, Antonio Criminisi

·       Optimal Topological Cycles and Their Application in Cardiac Trabeculae Restoration - Pengxiang Wu, Chao Chen, Yusu Wang, Shaoting Zhang, Zhen Qian, Dimitris Metaxas, Leon Axel

17:30: Dinner

  

Tuesday:

 

07:00 – 8:30: Breakfast

08:30 – 10:00: Keynote

10:00 – 10:30: Coffee Break

10:30 – 12:00: Brain Networks and Connectivity I (Session chair: Benoit Scherrer)

·       Topographic Regularity for Tract Filtering in Brain Connectivity - Junyan Wang, Dogu Aydogan, Rohit Varma, Arthur W Toga, Yonggang Shi,

·       Riccati-regularized Precision Matrices for Neuroimaging - Nicolas Honnorat, Christos Davatzikos,

12:00 – 13:30: Lunch

13:30 – 15:00: Poster Session I

·       1. Director Field Analysis to Explore Local White Matter Geometric Structure in diffusion MRI - Jian Cheng

·       3. A Novel Dynamic Hyper-Graph Inference Framework for Computer Assisted Diagnosis of Neuro-Diseases - Yingying Zhu

·       5. Multivariate Manifold Modeling of Functional Connectivity in Developing Language Networks - Ernst Schwartz

·       7. Hierarchical Region-Network Sparsity for High-Dimensional Inference in Brain Imaging - Danilo Bzdok

·       9. A Restaurant Process Mixture Model for Connectivity Based Parcellation of the Cortex - Daniel Moyer

·       11. Population Based Image Imputation - Adrian Dalca

·       13. Discovering Change-Point Patterns in Dynamic Functional Brain Connectivity of a Population - Mengyu Dai

·       15. Symmetric Interleaved Geodesic Shooting in Diffeomorphisms - Greg Fleishman

·       17. Globally optimal coupled surfaces for semi-automatic segmentation of medical images - Juan Iglesias

·       19. Identifying Associations Between Brain Imaging Phenotypes and Genetic Factors via A Novel Structured SCCA Approach - Lei Du

·       21. Cancer Metastasis Detection via Spatially Structured Deep Network - Bin Kong

·       23. Automatic Vertebra Labeling in Large-Scale 3D CT using Deep Image-to-Image Network with Message Passing and Sparsity Regularization - Dong Yang

·       25. Joint Deep Learning of Foreground, Background and Shape for robust contextual segmentation - Hariharan Ravishankar

·       27. A Deep Cascade of Convolutional Neural Networks for MR Image Reconstruction - Jo Schlemper

·       29. VTrails: inferring vessels with geodesic connectivity trees - Stefano Moriconi

15:00 – 15:30: Coffee Break

15:30 – 17:00: Quantitative Imaging I (Session chair: Miaomiao Zhang)

·       Orthotropic Thin Shell Elasticity Estimation for Surface Registration - Qingyu Zhao, Stephen Pizer, Ron Alterovitz, Marc Niethammer, Julian Rosenman,

·       Direct Estimation of Regional Wall Thicknesses via Residual Recurrent Neural Network - Wufeng Xue, Shuo Li

17:30: Dinner

 

Wednesday:

07:00 – 8:30: Breakfast

08:30 – 10:00: Shape Analysis II (Session chair: Polina Golland)

·       From Label Maps to Generative Shape Models: A Variational Bayesian Learning Approach - Shireen Elhabian, Ross Whitaker

·       Constructing Shape Spaces from a Topological Perspective - Christoph Hofer, Roland Kwitt, Marc Niethammer, Yvonne Hoeller, Eugen Trinka, Andreas Uhl

10:00 – 10:30: Coffee Break

10:30 – 12:00: Generative Adversarial Networks (Session chair: Roland Kwitt)

·       Unsupervised Anomaly Detection with Generative Adversarial Networks to Guide Marker Discovery - Thomas Schlegl, Philipp Seeböck, Sebastian Waldstein, Georg Langs

·       Unsupervised domain adaptation in brain lesion segmentation with adversarial networks - Konstantinos Kamnitsas, Christian Baumgartner, Christian Ledig, Virginia Newcombe, Joanna Simpson, Andrew Kane, David Menon, Aditya Nori, Antonio Criminisi, Daniel Rueckert, Ben Glocker

12:00 – 13:00: Lunch

 

15:00: Social Event

17:00: Conference Dinner

 

Thursday:

07:00 – 8:30: Breakfast

08:30 – 10:00: Analysis on Manifolds II (Session chair: Stefan Sommer)

·       Kernel Methods for Riemannian Statistical Analysis of Robust Descriptors of Cerebral Cortical Geometry - Suyash Awate, Richard Leahy, Anand Joshi

·       Conditional local distance correlation for manifold-valued data - Wenliang Pan, Xueqing Wang, Canhong Wen, Hongtu Zhu, Martin Styner 

10:00 – 10:30: Coffee Break

10:30 – 12:00: Quantitative Imaging II (Session chair: Yi Hong)

·       Multi-class Image Segmentation in Fluorescence Microscopy Images Using Polytrees - Hamid Fehri, Ali Gooya, Simon Johnston, Alejandro Frangi

·       Directly Estimating Spinal Cobb Angles by Structured Multi-Output Regression - Haoliang Sun, Xiantong Zhen, Yilong Yin, Shuo Li

12:00 – 13:30: Lunch

13:30 – 15:00: Poster Session II

·       0. Novel Bayesian Modeling for Dictionary Learning and Undersampled Reconstruction in Multishell HARDI - Kratika Gupta

.       2. Estimation of Tissue Microstructure Using a Deep Network Inspired by a Sparse Reconstruction Framework - Chuyang Ye

·       4. A Likelihood-Free Approach for Characterizing Heterogeneous Diseases in Large-Scale Studies - Jenna Schabdach

·       6. Extracting the Groupwise Core Structural Connectivity Network: Bridging Statistical and Graph-Theoretical Approaches - Nahuel Lascano

·       8. Estimation of Brain Network Atlases using Diffusive-Shrinking Graphs: Application to Developing Brains - Islem Rekik

·       10. HFPRM: Hierarchical Functional Principal Regression Model for Diffusion Tensor Image Bundle Statistics - Jingwen Zhang

·       12. A Tensor Statistical Model for Quantifying Dynamic Functional Connectivity - Yingying Zhu

·       14. Stochastic Development Regression on Non-Linear Manifolds - Line Kühnel

·       16. Multi-Source Multi-Target Dictionary Learning for Prediction of Cognitive Decline - Jie Zhang

·       18. Quantifying the Uncertainty in Model Parameters using Gaussian Process based Markov Chain Monte Carlo: An Application to Cardiac Electrophysiological Models - Jwala Dhamala

·       20. Weakly supervised evidence pinpointing and description - Qiang Zhang

·       22. Risk Stratification of Lung nodules using 3D CNN based Multi-task learning - Sarfaraz  Hussein

·       24. Modeling Task fMRI Data via Deep Convolutional Autoencoder - Heng Huang

·       26. On the Compactness, Efficiency, and Representation of 3D Convolutional Networks: Brain Parcellation as a Pretext Task - Wenqi Li

·       28. Predicting Interrelated Alzheimer's Disease Outcomes via New Self-Learned Structured Low-Rank Model - Xiaoqian Wang

15:00 – 15:30: Coffee Break

15:30 – 17:30: Sporting Events

17:30: Dinner

 

Friday:

07:00 – 8:30: Breakfast

08:30 – 10:00: Brain Networks and Connectivity II (Session chair: Archana Venkataraman)

·       Multimodal Brain Subnetwork Extraction Using Provincial Hub Guided Random Walks - Chendi Wang, Bernard Ng, Rafeef Abugharbieh,

·       Exact Topological Inference for Paired Brain Networks - Moo Chung, Victoria Vilalta-Gil, Paul Rathouz, Benjamin Lahey, David Zald

10:00 – 10:30: Coffee Break

10:30 – 11:15: Diffusion imaging (Session chair: Tom Fletcher)

·       Decoupling axial and radial tissue heterogeneity in diffusion compartment imaging - Benoit Scherrer, Maxime Taquet, Armin Schwartzman, Etienne St-Onge, Gaetan Rensonnet, Sanjay Prabhu, Simon Warfield

11:15 – 12:15: Goodbye Session

12:15 – 12:45: Bagged lunch

14:15: Departure